,,Ptačí budky - aby to v zahradě žilo"
První článek na Blogu jsem se rozhodla věnovat tématu souvisejícímu s našimi krásnými designovými ptačími budkami - ono to totiž s úspěšným hnízděním ptactva na zahradě není jen tak – ale ani žádná věda, nebojte :-). Aby taková budka mohla ke hnízdění opakovaně sloužit po mnoho let, je potřeba dodržet pár důležitých zásad. Těmi úplně nejdůležitějšími požadavky jsou vhodný materiál, možnost každoročního čistění a místo, kde bude odolávat všem nepřízním počasí a nátlaku přirozených predátorů.
ROZMĚRY
A nejen materiál a provedení jsou důležité, každý druh ptactva má navíc svoje požadavky na rozměry, jaké mu ke hnízdění vyhovují. Nejčastější požadavky zahradních druhů jsou minimální rozměr dna budky 14 x 14 cm. Dostatečně prostorné dno je důležité k tomu, aby mláďata mohla bez problémů růst, aby měla dostatečný přísun vzduchu, aby bez problémů mohli u hnízda přistát rodiče, kteří pilně nosí mladým ptáčatům krmení za každého počasí. U nejmenších druhů ( například sýkora modřina, sýkora parukářka či sýkora uhelníček) postačí rozměr dna budky 12 x 12 cm.
Právě pro tyto menší druhy je koncipována naše nejmenší budka ,,Kostka“.
Naše větší budky – ,,Dům“ a ,,Špičák“ jsou velikostí koncipovány spíše pro větší zahradní druhy, jako jsou sýkora koňadra, sýkora babka, špaček obecný, vrabec obecný, brhlík lesní, rehek zahradní, či lejsek černohlavý.
U budek by správně nikdy nemělo být bidélko, jelikož napomáhá šelmám, jako jsou kočky a kuny, si počíhat na oběť! Přestože je to hezký stylový prvek, který se často používá, v tomto případě je opravdu na škodu a je lepší ho vynechat.
VHODNÉ UMÍSTĚNÍ BUDKY
Vhodné umístění je další důležitý aspekt úspěšného zahnízdění. Ptáci jsou rádi v bezpečné výšce, kde nebudou rušeni, ale zároveň to musí být místo, kam se Vy bezpečně dostanete po žebříku, abyste mohli po sezóně budku vyčistit pro další ptačí rodinku – taková ,,pokojová služba“ :-) Ideální zavěšení budky je ke kmeni na hřebík, nemusíte se bát, stromu to určitě neublíží. Mírné pohupování budky vůbec není na škodu, ba naopak pro ptactvo je přirození, že se větvě neustále mírně pohupují.
Ptactvo do zahrady pomůže nalákat rozmanitá vegetace – určitě bude více druhů ptáčků v zahradě plné květin a ovocných stromů než v minimalistické zahradě s nízkým trávníkem a pár jehličnany. Minimálně v době hnízdění se silně nedoporučuje v zahradě používat herbicidy, spousta lidí si to bohužel neuvědomuje, ale může dojít k otravě ptáčat v důsledku nakrmení otráveným hmyzem.
Tak ať Vám budky dělají radost a přinesou život do zahrady!