Sleva 20% s kódem LÉTO20

,,Jarní cibuloviny jinak"

Kdo by neměl rád symboly jara v podobě cibulovin. Už dávno není jejich pěstování omezeno na květináč s hlínou a období jara, nechte se od nás trochu inspirovat. 

1) Pěstování ve ,,forcing vase"

Ještě jste o ,,forcing vázách" neslyšeli? Poslední dobou je to ve světě velmi oblíbený trend pěstování cibulovin. Forcing vázy se dají použít několika způsoby. Pár těchto váz máme k zakoupení ZDE.

Nejjednodušší možnost je koupit malý hyacint, narcisky nebo tuliány v květináči, očistit kořeny od hlíny a posadit na vázu naplněnou vodou tak, aby alespoň část kořenů byla pod vodou, ale cibule byla nad hladinou. Během pár dnů se čirá váza začně zaplňovat pletenci nových kořenů a cibuloviny vykvetou. 

zavlažovacího ptáčka máme k prodeji na IDYLO zde.

 Další, trochu zdlouhavější možností, od které je název ,,forcing vase" (v doslovném překladu něco jako ,,nátlaková váza") odvozen, spočívá v tom, že v jakémkoliv ročním období můžete obalamutit cibulovinu, že zrovna přišlo jaro a má se pustit do akce. Pokud se chcete pustit do této varianty, je doporučené mít nějaké cibule jarních rostlin v papírovém sáčku permanentně v lednici (doporučené pro forcing je minimálně 3 měsíce) poté vytáhnout, umístit na vázu s vodou tak, aby se jen velmi jemně cibule dotýkala hladiny. A pak už se můžete jen těšit na akci, až se začně probouzet z falešného lednicového spánku :-) 

2) Pěstování ve vosku

Zní to zvláštně, ale je to kouzelný a velmi populární způsob, jak stylově pěstovat především hyacinty. 

 - naklíčené cibule ponořte na cca 12 hodin do vody, aby nasákly tekutinu do sebe, poté odstřihnětě kořínky a cibuli papírovým ubrouskem osuště

 - vosk ze svíček nakrájejte na kousky, odstraňte knot a ve vodní lázni nechte na nízkou teplotu roztavit (budete potřebovat cca 3 dlouhé svíčky, podle toho, kolik hyacintů plánujete voskovat, z těch 3 svíček bez problémů ovoskujete 5 hyacintů). Dokonale bílé svíčny od firmy Broste zakoupíte zde. Já jsem na vosk použila starý smaltovaný hrneček a aby mi držel ve vodní lázni v hrnci, podložila jsem ho pařáčkem :-) 

- nechte roztavený vosk mírně zchladit a začněte cibulky pomalu namáčet, aby vrstva vosku byla dostatečná a souvislá - namáčela jsem v průměru asi 8x. Poté nechte zaschnout na pečícím papíru. 

- takto voskovaný hyacint se už nijak nezalívá, cibulovina si dokáže udržet vodu na dostatečně dlouhou dobu, aby bez problémů vyrostla a vykvetla

-foceno se svícnem Circle a prkénkem Santé M

3) Pěstování v klubíčku

Jelikož cibule hyacintů perfektně zadržuje vodu, je zajímavý i tento typ pěstování. 

- cibuli namočíme do vody po dobu alespoň 12 hodin, odstřihneme kořínky a pečlivě obmotáme silnou vrstvou provázku, tak aby neosychala.

- foceno s betonovou svíčkou CALM

Tak hurá do toho! Pochlubte se s výsledkem, pošlete nám prosím fotku na náš Instagram