,,Kamenina, nebo keramika?"

Určitě jste už někdy slyšeli pojem kamenina. Kvalitní kameninová souprava nádobí, kameninová váza, či útulný kameninový hrneček.  Ale víte, co to vlastně ta kamenina je a čím je liší od levnější keramiky, není to vlastně to samé?

Kamenina opravdu je vlastně keramika, ale s výrazně vyššími užitnými vlastnostmi . Je složena z více komponentů (kaolin, taviva, ostřiva, barvící kysličníky). Kamenina se pálí na 1200°C, někdy i víc, podle toho, jaký druh jílu je k její výrobě použit. Klasickou barvou po výpalu je světlá bělavá – jako například naše přírodní kameninové vázy.

Při poklepu na kameninu uslyšíte charakteristické zvonění, tento materiál je skutečně pevný jako kámen. Svou pevností se kamenina rovná porcelánu, ale zároveň má hřejivou atmosféru a působí velmi útulným dojmem.

Jelikož je výroba kameniny nákladnější, je pochopitelně mírně vyšší i cena výsledných produktů. Můžete se ale spolehnout, že kameninové výrobky Vám budou sloužit řadu let, jsou velmi kvalitní a opravdu vypadají už na první pohled luxusně, jako tyto nizozemské šálky na kávu či čaje.

A velké plus navíc, nádobí z kameniny je vhodné do mikrovlnné trouby a bez obav ho můžete omývat v myčce na nádobí. Podívejte se třeba na naše krásné kameninové hrnečky na čaj od Dánské firmy Bloomingville, s těmi bude podzim radost i při plískanicích za okny.